ponedjeljak, 20. svibnja 2013.

La Antigua Guatemala #1

Antigua, o kojoj sam već prije pisala, nalazi se na 20-30 minuta camionetom od moga sela. To je grad u kojem odlazimo u kupnju, u kojem izlazimo i bježimo iz našeg sela. No sve do sada nismo na grad gledali "turistički" i nismo obišli niti jednu znamenitost u gradu. I upravo zato odlučili smo izdvojiti jednu subotu za totalno turističko šetanje po Antigui. Iako grad nije velik, mi smo išli pomalo i obišli samo pola. Druga polovica nas čeka neki drugi put. Pa krenimo...



Antigua je bila treći po redu glavni grad Guatemale. Svaki od capitala pratila je neka nesreća, a kasnije je i ista sudbina zadesila i ovaj grad. Prvi glavni grad osnovan je 1524. godine i zvao se Cuidad de Santiago de los Caballeros de Goathemala koji je premješten zbog nekoliko pobuna koje su ga zadesile. Godine 1527.  premjestili su se u Cuidad Vieja. Njega su pak uništila klizišta blata s obližnjeg vulkana. Nakon toga sele se na teritorij današnje Antigue, nazvavši grad ponovo Santiago de los Caballeros. On se održao kao glavni grad španjolskih kolonizatora  punih 200 godina. Godine 1717. grad je doživio snažan potres u kojem je uništeno oko 3000 zgrada. No, tek nakon drugog velikog potresa 1773. godine vlasti su se opet odlučile preseliti, ovaj put na lokaciju sadašnjeg glavnog grada, Guatemala Citya koji je dobio ime Nueva Guatemala de la Asuncion, a stari glavni grad preimenovan je u La Antigua Guatemala, u prijevodu stara Guatemala. Građani su pružali veliki otpor preseljenju na novu lokaciju, i zbog toga je nastao zakon koji je učinio ilegalnim ostati u Antigui zbog velikih oštećenja. Tek početkom 20. stoljeća Antigua je ponovno nastanjena, a od 1979. godine je pod zaštitom UNESCO-a. Danas u Antigui živi oko 34 tisuće stanovnika. 

Jedne od mnogobrojnih ruševina
Prvo na što smo naišli po našoj turi je crkva i samostan San Augustin, ostaci crkve koji nisu otvoreni za javnost. Nakon potresa 1717. godine nije bilo dovoljno sredstava za njeno obnavljanje, a crkva se još više urušila u potresima 1751. i 1773. godine. Nakon dva stoljeća, godine 1917., većina se stropa urušila,a što nije, raspalo se 1976. ostavljajući samo fasadu na vrhu s likom San Augustina totalno netaknutom.

Crkva San Augustina
Crkva i samostan Nuestra señora de la Merced (po naški Gospa od Milosrđa) smatra se najimpresivnijom crkvom u Antigui, što zbog svoje žute boje, što zbog impresivnog pročelja s cvjetnim dizajnom. Gradnja crkve započela je 1548. godine, uz velike planove izgradnje cijelog svetišta, no potresi su promijenili planove i ovdje. Danas je ova crkva jedna od rijetkih koja je u Antigui funkcionalna i u njoj se provodi nekoliko nedjeljnih misa. A unutar manastira nalazi se prekrasna i impresivna fontana koja u promjeru ima 27 metara i za nju se tvrdi da je najveća fontana u cijeloj Centralnoj Americi.

Gospa od Milosrđa

Fancy,ha?



Arco de Santa Catalina zaštitni je znak Antigue, prva stvar koju  turisti posjećuju i fotografiraju, zajedno s vulkanom u pozadini. Arco je sagrađen 1693. godine i pripado je samostanu Santa Catalina koji je uništen u potresu i nikad ponovno sagrađen. Arco je povezivao manastir i školu koji su bili sagrađeni na suprotnim stranama ulice i služio je kao prolaz između zgrada za časne sestre, siguran od pogleda znatiželjnika.

Arco de Santa Catalina
Antigua je puna malih pazarića, marketa na kojem se mogu kupiti izvorni proizvodi domaćeg stanovništva, suveniri,  tkanine šarenih boja za razne svrhe, odjeća, ... Posjetiti jedan market, pogotovo u turističkoj Antigui, zna biti i jako naporno: dozivat će te sa svakog štanda, moraš dobro paziti s kime želiš napraviti eye contact ukoliko ne želiš stajati pored svakog štanda 10ak minuta i objašnjavati da ti to, eto, baš sad ne treba, i da, iz Hrvatske sam, i da, čuli smo svi za Davora Šukera, i hvala vam za taj jako dobar popust specijalno za mene.... A što se dogodi ako ti se nešto stvarno svidi i stvarno nešto želiš kupiti? Ukoliko želiš proći što jeftinije i ne platiti turističku papreniju cijenu, tvoja taktika se treba sastojati od sljedećih koraka:

1. Polako prići štandu sa izrazom lica "nisam baš siguran/na zašto sam ovdje al hajd' da bacim oko"
2. Praviti se da ste zainteresirani za potpuno drugu stvar
3. Pitati za nekoliko različitih stvari koliko koštaju i neprimjetno pitati i za to što želiš
4. Izraz lica i dalje mora biti "nisam sigurna želim li to i malo ti je to ćerce skupo"
5. Predložiti cijenu bar upola manju od prvotne
6. Cjenkati se i nikad ne prihvatiti prvo smanjenje cijene.
7. Bar jednom pokušati krenuti sa štanda uz rečenicu "Hvala, malo ću razmisliti dok radim krug oko drugih štandova"

Još uvijek ovo vježbam, popravljam se svakoga dana, ali i dalje nisam našla savršenu taktiku. Kultura cjenkanja mi uvijek ostavlja pomalo gorak okus iz dva razloga: nikad nisam sigurna koja je prava cijena proizvoda i jesam li platila turističku cijenu ili ne, i do koje granice ići jer ipak spuštati cijenu ljudima koji su uložili jako puno vremena i truda u npr. tkanje jedne tkanine i reći da to ne vrijedi više od 3 eura ako to nije istina? 






Toliko u prvom, malo više turističkom, postu o Antigui. Do neke druge ture po "staroj Guatemali", stavljam i nekoliko meni dragih fotografija s ulica Antigue.






Nema komentara:

Objavi komentar